Rozloží spor o EET vládu? Koaliční strany by měly zrušit EET

Ministr Babiš totiž na poslední chvíli přišel s návrhy změn, které by z povinnosti vést elektronickou evidenci tržeb vyvléklo živnostníky do obratu 250 tisíc korun a e-shopy. Premiér Sobotka ho podle mého soudu správně poslal s takovými nápady do háje, protože nebyl schopen již dále přihlížet k tomu, jak se ze zákona, který měl být výkladní skříní této vlády, stává prapodivně zmuchlaný trhací kalendář.

Ano, zákon o elektronické evidenci tržeb je paskvil. Nejenže tento zákon zavádí bezprecedentní a neakceptovatelné online šmírování všech podnikatelů, ale navíc je zcela lajdácky připraven. Vždyť v každé civilizované zemi by bylo nemyslitelné, aby zákon, který postihne statisíce subjektů a dennodenně bude ovlivňovat život podnikatelů, ale také všech spotřebitelů, byl nespočetněkrát měněn, upravován nebo doplňován, a to ještě před tím, než začne naostro platit. Není možné, abychom připustili, že vláda bude takto brutálně destabilizovat podnikatelské prostřední v České republice.  Je přeci nemorální dělat z podnikatelů pitomce, nechávat je v ustavičné nejistotě a ve finále z nich dělat cvičené opice, které budou rezignovaně čekat na to, jak se základní podmínky pro jejich podnikání změní podle toho, jak se ten či onen minstr právě vyspí.

Proti zavedení EET jsem protestoval od samého počátku. Společně se Stranou soukromníků ČR i dalšími politiky, prosazujícími zdravý rozum a selské uvažování, jsme dělali vše proto, aby zákon o EET neprošel. Bohužel jsme byli v menšině. Ale ani tak jsme náš boj nevzdali. V rámci nejrůznějších petic, protestů a iniciativ, se sešikovalo velké množství lidí, kteří zasvěceně tvrdí, že EET povede k likvidaci malých živnostníků, růstu nezaměstnanosti a v konečném důsledku také k negativním dopadům pro státní rozpočet, což je v plném rozporu s bláhovými sliby a očekáváním vládních představitelů.

Ale vlastně se nemáme ani čemu divit. Vždyť příprava zákona o EET i její vlastní zavádění a vše, co sledujeme v posledních dnech a týdnech, je jen důkazem toho, že zákon o EET zcela plave na vodě, že není podložen řádnou a stabilní argumentací, že má velké množství systémových chyb a že jeho protagonisté při jeho sepisování vůbec nevěděli, co a jak chtějí přesně regulovat.

Zákon o EET měl být prý chloubou dnešní vlády. Naopak se stává její reálnou, největší ostudou. A bohužel se obávám, že koňskou hlavu za tento zpackaný zákon nakonec nasadí ministr financí přímo premiérovi a šéfovi ČSSD. To, že svými kroky záměrně vráží klín do vládní koalice, je totiž nadevše jasné. Zřejmě bude chtít vstoupit do parlamentního roku nikoliv jako státotvorný ministr s plnou zodpovědností za svěřený rezort, ale jako vše kritizující a rebelující politik, který bude jako jediný spravedlivý obviňovat všechny ostatní politické hráče z toho, jak mu nedovolil dát naši zemi do pořádku a zajistit „lepší Česko“.

Podle mne je na to jediný recept. Zmobilizovat všechny „strany“ zdravého selského rozumu, aby podpořily návrh zákona na zrušení EET. Třeba jen proto, že je zákon špatně připravený a že by způsobil v České republice nevídaný a neodpustitelný chaos. A v příštích volbách ať voliči rozhodnou, jestli chtějí chaotické vládnutí, další šmírování a posilování státního dohledu anebo dají důvěru těm, kteří hájí jejich svobodu a soukromí.

Ivo Valenta
slovácký senátor