Babiš hraje habaďůru a destabilizuje podnikatelské prostředí v ČR

Ministr financí Andrej Babiš destabilizuje podnikatelské prostředí v České republice. Jeho neustálé změny názorů, které se však přímo odráží v exekutivních rozhodnutích ministerstva financí nebo dokonce i celé vlády, vedou k tomu, že podnikatelé nejsou schopni plánovat, racionálně investovat a bohužel se z nich stávají nedobrovolní lokajové ministrových rozmarů.

Třešničkou na dortu je poslední kotrmelec ministra Babiše v případě spouštění elektronické evidence tržeb. Na tiskové konferenci totiž slavnostně oznámil, že jen tři měsíce před ostrým startem EET uděluje jeho resort výjimku stánkovému prodeji potravin. Doposud však ministr jakékoliv výjimky rezolutně odmítal. Zarputile ignoroval veškeré odborné argumenty, ale také běžnou realitu. Vždyť nejsem sám, kdo od začátku tvrdí, že EET je nesmysl a u malých prodejců na farmářských trzích, drobných živnostníků nebo stánkařů úplná hloupost, která povede k likvidaci legálních živností a přechod do nelegální sféry.

S ministrem Babišem jsem o tom mluvil již na začátku roku 2015. Tehdy mi na osobním jednání pod tíhou řady argumentů slíbil, že se podívá na to, zdali nevyjmout z povinnosti EET alespoň malé prodejce. Demonstroval jsem mu to na tehdy budované Slovácké tržnici v Uherském Hradišti. Ministr však nepřekvapil a následně mi zaslal dopis, ve kterém výjimku pro tržnice odmítl.

Ministr Babiš mi v dopise z 5. června 2015 doslova píše: „Poskytnutí výjimky v této oblasti podnikání by Vámi uváděným subjektům přineslo neodůvodněnou výhodu na trhu, která by vedla k deformaci tržního a daňového prostředí a tím i k výraznému snížení efektivity celého systému. Ostatní podnikatelé v tomto oboru by se pak právem mohli cítit diskriminováni.“

Malým farmářům, řezníkům a pekařům tak nezbylo nic jiného, než polknout hořkou slinu a začít se připravovat na Babišův elektronický nesmysl. Podle argumentů ministra by totiž mohli deformovat tržní prostředí, případně diskriminovat např. Babišovy masokombináty či obří pekárny.

A ejhle, měsíc před volbami náhle mění ministr Andrej Babiš názor a přes média slibuje, že se EET v první fázi nebude týkat právě stánkového prodeje. Novinové nadpisy a dlouhé televizní reportáže oslavuji „Andreje Velikého“, který rázem vyslyšel přání veřejnosti. Asi ne nadarmo mi tyto velkolepé články připomínají komunistickou propagandu, během které dokázala státní televize i Rudé právo vykreslit národu i sebevětší hloupost jako největší úspěch vládní garnitury.

Proto se ptám: Co se stalo, že ministr takto náhle změnil názor zrovna poté, co navštívil nedávné Dožínky Zlínského kraje v Kroměříži anebo Farmářské trhy ve Valašském Meziříčí? A to navíc jen pár dnů předtím, než se vydá se svým doprovodem na Slovácké slavnosti vína a otevřených památek do Uherského Hradiště. Že by se zalekl tíhy argumentů, které by slyšel od desítek vinařů a prodejců klobásek? Že by si ministr nechtěl trhnout ostudu a vytvořil raději další, v podstatě bezobsažný slib pro tu část voličů, která mu stále ještě věří, že to s naší zemí myslí upřímně a že bude líp?

Ano, zdá se, že rozhodování ministra Babiše neřídí zdravý selský rozum, ale političtí poradci, průzkumy veřejného mínění a potřeby volebních štábů. Ministr Babiš neřeší problémy, ale pouze vytváří témata a emoce, které mu mají pomoci upevnit politickou moc v České republice. Jak říkáme na Moravě, na voliče tak „hraje habaďůru“. Potřebuje si totiž udržet své posty ve vládě a parlamentu, aby neohrozil své podnikání, které je závislé na státních a evropských dotacích. Své voliče opijí koblihou a sází na to, že slibem nezarmoutí. A když se nebude zrovna dařit, vinu svede na koaliční partnery, kmotry anebo „kluky, kteří se hodně snaží“.

Já jsem však přesvědčen o tom, že mu všichni aktivní a pracovití lidé, kterým není lhostejná ochrana svobody a soukromí, již nesednou na lep. Rád bych věřil, že společně dokážeme mobilizovat sami sebe, své rodiny, přátele a spolupracovníky a už během krajských a senátních voleb vystavíme pevnou hráz Babišově regulokracii a totalizaci naší země. Mám víru v to, že to společně dokážeme, otočíme kormidlem a změníme kurz vývoje naší země.


Ivo Valenta
senátor