Senátor Valenta: Neuzavírejte nové smlouvy s OSA

OSA oznámila, že příští rok dramaticky navýší autorské poplatky. Některé by se měly zvýšit dokonce až o 50 %. Jde o další důkaz toho, že tento nezávislý spolek, který však ročně vybere na základě zákona téměř jednu miliardu korun, potřebuje urychleně zkrotit. Není totiž možné, aby o penězích, které povinně platí nejen pořadatelé koncertů, ale také obce a další poplatníci, rozhodoval nějaký neprůhledný spolek.
Proto jsem před několika týdny zveřejnil pozměňovací návrh k novele autorského zákona, který mimo jiné zavádí nový dozorový orgán. Ten bude nejen hlídat výši autorských poplatků, ale také způsob jejich vybírání a následného rozdělování mezi autory. Z mnoha případů, o kterých se dozvídám, plyne, že celý systém vybírání a rozdělování autorských odměn je vysoce netransparentní a není pod veřejnou kontrolou. A to se musí jednoznačně změnit!
A už vůbec není možné přijmout vysvětlení vedení OSA, že se v ČR platí historicky nejnižší sazby v porovnání se zahraničím, a proto OSA mění svůj sazebník. To je stejné, jako kdyby si prodavačky v supermarketu nebo zdravotní sestry řekly, že od Nového roku budou mít vyšší mzdy, protože si jejich kolegyně v zahraničí vydělávají úplně jiné peníze.
Je třeba zastavit tuto zvůli spolku jménem OSA. Vyzval jsem proto poslance, aby si vzali za svůj připravený pozměňovací návrh a zavedení dozorové instituce vložili do projednávaného zákona rovnou v Poslanecké sněmovně. Pokud to neudělají, věřím, že tuto iniciativu prosadím následně v Senátu. Jsem přesvědčen o tom, že v tomto spojíme síly také s mnoha starosty, kteří musí platit OSA nejen při pořádání zábav, ale také třeba v případě hlášení místním rozhlasem. Plně proto podporuji jejich stížnosti k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Zároveň vyzývám k tomu, aby nejen obce, ale také pořadatelé koncertů a další poplatníci neuzavírali s OSA nové smlouvy, dokud nedojde k nápravě této situace a zajištění transparentnosti nakládání s vybranými autorskými odměnami. Dnešní systém je nespravedlivý jak pro autory, tak pro všechny, kteří OSA platí autorské odměny.

Ivo Valenta
senátor