Další lži ministra Babiše

Ministerstvo financí se chlubí rekordním přebytkem státní kasy, který má být ke konci roku 70 miliard korun. Jak toho dosáhl?

Andrej Babiš tvrdí, že stát lépe vybírá daně, ekonomičtí experti ale jeho závěry mírní. Co to znamená? Stát mohl vybrat více daní i díky zvýšené daňové zátěži, k tomu méně investoval a přebytek má navíc na svědomí i celkově rychlejší růst české ekonomiky, který byl nastartován dávno před nástupem Sobotkovy vlády.

Zdá se, že Babiš je mistrem ve lži. Populismem nejhrubšího zrna je pak tvrzení ministerstva financí, že za to mohou nově přijatá opatření. Že by EET, které se ještě nespustilo? Nebo kontrolní hlášení k DPH, které funguje sotva pár měsíců? Babiš ale tak nějak pozapomněl i na to, že zatímco běžným občanům zachovává daňovou zátěž na neúměrně vysoké úrovni (vzpomeňme si třeba na nedávné přenesení povinnosti platit daň z nabytí nemovitosti na kupujícího, namísto jejího zrušení), a drobné živnostníky zatěžuje přibývající administrativou, svým firmám poskytuje masivní daňové úlevy. Jiné podnikatele na trhu, kam jeho společnosti expandují, však nemilosrdně likviduje.

A příklad? Ten první, který mě teď aktuálně napadá, jsou firmy z agrokoncernu Preol a Primagra, jejichž objem dodávek pro státní podnik Čepro se letos vyšplhal až na 87 % bionafty! To byl dokonce dvojnásobek oproti roku 2013, kdy Babiš ještě nebyl ministrem financí. Od loňského února jsou obě firmy ze skupiny Agrofert navíc jediným tuzemským producentem bionafty pro Čepro. Po razii "daňové kobry" skončil i jejich poslední konkurent - ústecká Kratolia. Skutečně si myslíte, že státu se daří lépe?

Ivo Valenta